FutbollAsambleja nuk do tė votojė titujt e luftės. Komisioni i ngritur nga ky organizėm njė vit mė parė ka vendosur qė t’i rekomandojė FSHF-sė dhe Asamblesė qė tė mos votojė tre titujt qė Tirana dhe Vllaznia i pretendon prej kohėsh.

Sipas raportit qė do tė lexohet sot nė Asamble komisioni ka konstatuar qė paēka se titujt mund tė jenė tė rregullt, ata nuk mund tė shpėrndahen nga FSHF-ja por organizma tė tjerė tė futbollit.

Sipas komisionit gjėrat juridikisht nuk pėrputhen edhe pse nga ana sportive ato janė mėse tė rregullt. Me dy kampionate nė tavolinė numri i kampionateve tė para luftės tė shtuar mund tė shkonte nė nėntė.

Shtatė kampionate Tiranės i janė shtuar nė fillim tė viteve 90, sepse nuk njiheshin nga federata e futbollit. Dhjetė kampionate shkon Vllaznia qė sė bashku me Skėnderbeun pėrfiton njė kampionat tė mohuar padrejtėsisht. Kujtojmė qė pėr Tiranėn bėhet fjalė pėr dy kampionatet atė tė 1939-ės dhe 1942- it.

Ndėrkohė qė pėr Vllazninė bėhet fjalė pėr kampionatin e parė tė marrė pas mė shumė se 72 vitesh. Komisioni pėr njohjen e titujve ėshtė ngritur nė asamblenė e shkurtit. Ai ka nė pėrbėrje Bujar Kasmin, Artan Hajdarin, Miēo Papadhopullin, Ismet Bellovėn dhe Fatmir Eficėn.

Ky komision shqyrtoi dokumentacionin pėrkatės qė do ofrohet nė mbledhjen e sotme tė Asamblesė sė FSHF-sė. Historia e tre “Kampionateve tė Luftės” Historia e Kampionateve tė panjohura nė Shqipėri ėshtė e gjatė, sepse regjimi komunist nuk njohur asnjė titull sporti para lufte. Gjithēka u zerua edhe pse qė nė vitet 30-tė ekzistonte sporti dhe futbolli i organizuar nė Shqipėri.

Njė pjesė e drejtėsisė ėshtė vėnė nė vend nė vitet e parė tė demokracisė ku skuadrave si Tirana dhe Skėnderbeu iu kthyen titujt. Ndėrkaq pėrgjatė viteve tė Luftės mė saktė vitet 1939, 1940 dhe 1942 nė Shqipėri do tė luheshin 3 kampionate futbolli. Ai i vitit 1942 ishte Kampionat Mbarėkombėtar ku morėn pjesė dhe ekipe nga Kosova. Ndėrsa dy tė tjerėt me skuadra shqiptare.

Shumė gazetarė tė njohur shqiptarė, por edhe kėrkues tė huaj nė fushėn e statistikave sportive kanė pretenduar qė kėto tri kampionate janė tė rregullt, por vetėm pasi tė zbulohen faktet do tė merret vendimi pėrfundimtar nga FSHF-ja. Kjo e fundit njė vit mė parė i hapi derėn njohjes sė Kampionateve tė Luftės.
blog comments powered by Disqus

8492536-19263248