MerkatoZhvillimet nuk kan? pasur t? sosur te Tirana gjat? dit?s s? djeshme. Kur vet?m 21 dit? i ndajn? nga impenjimi n? turin e dyt? t? Europa League, drejtuesit bardheblu jo vet?m kan? em?ruar trajnerin e ti, Hulian Rubio San?es, por kan? b?r? edhe nj? goditje t? r?nd?sishme n? merkato, duke p?rforcuar skuadr?n me nj? mbrojt?s.

B?het fjal? p?r Xhejms Situma, kapiteni i komb?tares s? Kenias ?sht? blerja e par? p?r Tiran?n n? k?t? merkato. Ky ?sht? lajmi m? i fundit q? mb?rrin nga kampi bardheblu. Lojtari, i cili sezonin e fundit ka luajtur n? Sofakapa, ka kaluar testin mjek?sor dhe shum? shpejt pritet t? n?nshkruaj? kontrat?n p?r nj? ose dy sezone me bardheblut?. Keniani 26-vje?ar do t? n?nshkruaj? nj? kontrat? fitimprur?se dyvje?are.

Situma do t? jet? lojtari i par? nga Kenia q? do t? luaj? n? Kategorin? Superiore shqiptare. Situma ?sht? kapiteni i komb?tares s? Kenias dhe n? vendin e tij ?sht? nj? nga futbollist?t m? t? mir? n? qarkullim. Ai do t? filloj? q? t? m?rkur?n st?rvitjen me Tiran?n dhe mendohet t? jet? nj? forc? m? shum? p?r skuadr?n bardheblu.

Te Tirana, klubi me m? shum? tituj n? Shqip?ri pritet t? mb?rrij? dhe nj? fantazist nga Bahrejn, Mahmud Alaxhmi.

Trajneri Zico e kishte thirrur Situme p?r t? qen? pjes? e skuadr?s n? ndeshjen kund?r Sudanit, por lojtari preferoi t? udh?tonte drejt Tiran?s. Duke folur p?r ?michezoafrika.com at?, Situma fal?nderoi Zotin p?r mund?sin?: ??do lojtar ?nd?rron t? luaj? n? kampionate t? m?dha dhe jam i k?naqur t? kem nj? shans t? luaj jasht? p?r her? t? par??. Pika e fort? e Xhemos (si? i th?rrasin kenianit) Situma jan? goditjet e lira. Ve? tij pritet t? vij? shum? shpejt edhe nj? futbollist tjet?r nga Bahrejni q? luan si mesfushor qendre. (Shqip)