Print Thread
Peshengritje
FSH
Romela Begaj, kampione e Evropes

Romela Begaj eshte shpallur kampione e Europes ne stilin e shkeputjes ne peshen 58 kg, nderkohe qe ne dy garesh eshte renditur ne vendin e 3-te duke u mjaftuar vetem me medalje bronzi.

Ne Europianin qe po zhvillohet ne Rumani, peshengritesja shqiptare ngriti ne shkeputje 96 kg, po aq sa bullgarja Navikova, por fale peshes trupore me te vogel arriti te zere vendin e pare.

Begaj nuk pati te njejtin sukses ne stilin e shtytjes duke u renditur ne vendin e 4-te me 111 kg, nderkohe qe ne dy garesh u rendit e treta duke ngritur ne total 207 kg.

Vitin e kaluar 22-vjecarja u shpall nenkampione e kontinentit, duke ngritur ne total 212 kg.

Romela Begaj eshte peshengritesja e vetme qe perfaqeson Shqiperine ne kategorine e femrave, nderkohe qe ditet e ardhshme do te tentojne meshkujt per te rikthyer medaljet qe mungojne prej kohesh prej tyre.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Erkand Qerimaj, medalje ari dhe argjendi n? Kampionatin Evropian

TIRAN?- Pesh?ngrit?si shqiptar, Erkand Qerimaj ?sht? shpallur kampion Evrope n? stilin e shtytjes p?r disiplin?n e meshkujve deri n? 77 kg, n? kampionatin q? ka nisur prej pes? dit?sht n? Bukuresht (Rumani) dhe q? p?rfundon n? 12 prill.

Pesh?ngrit?si shkodran e mbylli baterin? n? stilin e shtytjes me 190 kg, gj? t? cil?n nuk e b?ri dot asnj? pesh?ngrit?s tjet?r, duke l?n? pas gjith? kund?rshtar?t n? evropianin e Bukureshtit. Vendin e dyt? n? shtytje e zuri bjellorusi Charniak me 189 kg.

Qerimaj fitoi edhe medaljen e argjend? n? dygar?sh n? stilin e shk?putjes. Ai ngriti 152 kg, nd?rsa rivali i tij, bjellorusi Charniak 155 kg. Qerimaj grumbulloi n? dy gar?sh 342 kg dhe u rendit n? vendin e dyt?, me medalje t? argjendt?. Bjellorusi Charniak q? u shpall fitues n? dy gar?sh regjistroi n? total 344 kg.

Me dy medaljet e fituara deri tani n? kampionatin e Bukureshtit, Qerimaj e konfirmon veten si nj? nga pesh?ngrit?sit me t? fort? t? kontinentit evropian. K?to dy medalje i shtohen medaljes s? art? dhe t? bronzt?, t? fituara nga pesh?ngrit?sja Romela Begaj n? dit?n e par? t? konkurrimeve.

Sot, n? or?n 19:00 do t? garojn? pesh?ngrit?sit Ervis Tabaku dhe Endri Haxhihyseni n? kategorin? 85 kg.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Tabaku e Karina synojne medalje ne Suedi

Pas medaljeve te fituara nga Briken Calja (bronz ne shkeputje) dhe Daniel Godelli (dy bronze ne shtytje dhe dygaresh), tashme eshte radha e dy peshengritesve te tjere shqiptare qe te synojne podiumin.

Behet fjale per Ervis Tabakun dhe Endri Karinan, te cilet do te hipin sot ne pedane ne konkurrimin per peshen 94 kg te Europianit per te Rinj qe po zhvillohet ne Landskrona te Suedise.

Sipas peshave te deklaruara perpara gares, Tabaku synon te ngreje ne total 360 kg: me kete peshe ne dygaresh, ai do te ishte fitues i medaljes se arte.

Ndersa 20-vje?ari Karina synon te ngreje minimalisht 355 kg dhe pritet te rivalizoje me rusin Gagolev per argjendin. Gjate dites se djeshme konkurroi vajza e vetme shqiptare pjesemarrese ne kete aktivitet.

Behet fjale per Sherjana Rusin ne 58 kg, qe u rendit e gjashta ne shkeputje, me 76 kg. Kjo ishte pesha e vetme qe 16-vje?arja realizoi, pasi ai deshtoi ne dy provat e tjera ne shkeputje dhe ne tri provat ne shtytje, duke mos u klasifikuar ne renditjen finale te dygareshit.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Ervis Tabaku, kampion Europe p?r t? rinj n? pesh?ngritje

Pesh?ngrit?si shqiptar Ervis Tabaku u shpall dy net? m? par? kampion Europe p?r t? rinj, n? kampionatin Evropian q? po zhvillohet k?t? jav? n? Landskrona t? Suedis?. Pesh?ngritesi 19-vje?ar ka realizuar objektivin, duke fituar dy medalje ari n? kategorin? 94 kg. Ai u rendit i pari n? stilin e shk?putjes, nd?rkoh? q? pavar?sisht se nuk ishte mes tre t? pareve n? shtytje, arriti t? ngjitej n? shkallen m? t? lart? t? podiumit edhe n? dygar?sh. N? t? nj?jt?n bateri konkurroi edhe pesh?ngrit?si Endri Karina, i cili u rendit larg zon?s s? medaljeve. Sipas Federat?s Shqiptare t? Pesh?ngritjes, "Tabaku u cil?sua menj?her? si favoriti kryesor q? prej regjistrimit n? aktivitetin kontinental p?r t? rinj dhe t? reja, ku kishte deklaruar pesh?n m? t? lart? n? kategorin? e tij". N? stilin e shk?putjes, pesh?ngritesi shqiptar e ka filluar konkurrimin me 161 kg, por d?shtoi n? dy provat e para. Duke par? rezultatet e konkurruesve t? tjer?, elbasanasi ngre pesh?n n? shtang? n? 165 kg, si e vetmja m?nyre p?r t? fituar medaljen e arte. Prova e tret? ?sht? e suksesshme dhe gjith?ka leht?sohet nga gabimet e kund?rshtar?ve. Ndjek?si m? i af?rt i Tabakut ishte bjellorusi Makaranka, me 160 kg, q? fitoi medaljen e argjendit p?rpara rusit Kajsinov q? grit po 160 kg. Nd?rkoh? q? pesh?ngrit?si tjet?r shqiptar, Endri Karina, nuk arriti t? shkonte m? shum? s? vendi i gjasht? me 156 kg n? stilin e shk?putjes. (Gazeta Shqiptare)
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Tabaku, kampioni i te rinjve

Ervis Tabaku ka mberritur per te peste here radhazi ne Shqiperi me medalje, kete here peshngritesi shqiptar ka arritur te siguroje dy medalje te arta ne shtytje dhe shkeputje duke marre dy tituj kampion Europe, ne kampionatin europian per te rinj qe u zhvilluar ne Suedi.

Ekipi shqiptar ne kete aktivitet ka marre edhe 4 medalje te bronxta me peshngritesit Briken Calja dhe Daniel Godelli.

Megjithe sukseset e medha te arritura nga sportisti Tabaku, ai premton dhe beson se ne kampionatin europian per te rritur do te tregoj vlerat e tij reale.

?Progresi im do te shihet ne gare e te rriturve ku do te bej maksimumin per te treguar vlerat e mia?, u shpreh kampioni Tabaku.

Federata e peshengritjes beson se pikerisht ky sportist do te kete mundesine qe te synoje per medalje ne Lojrat Olimpike Londer 2012, qe eshte padyshim nje enderr edhe per Ervis Tabakun

?Eshte endrra e cdo sportisti per te marre nje medalje ne olimpiade?, u shpreh Tabaku. (Top Chanel)
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Edhe Xhulio Prroni "vishet" me ar

Shqip?ria e mbyll kampionatin evropian t? U 17-?s n? Eliat t? Izraelit me medalje. Vet?m 24 or? nga triumfi i dyshes Godelli-Pulaku, dje ishte radha e nj? tjet?r talenti t? shtang?s q? ka ngritur flamurin kuqezi n? aren?n nd?rkomb?tare. Xhulio Prroni ?sht? shpallur n?nkampion kontinenti n? pesh?n 85 kg me 311 kg t? ngritura n? total, duke l?n? pas 11 rival?. Ai ?sht? gjithashtu fitues i Medaljes s? Art? n? stilin e shk?putjes me 141 kg, nd?rsa Medaljen e Argjendt? dhe t? Bronzt? e fituan bjellorusi, Vladimir Jakuta me 140 kg dhe rumuni Leonard Kobzariu, me 138 kg. N? fakt, shkodrani nuk do t'i ndahej podiumit edhe n? shtytje, ndon?se k?t? radh? do t? nderohej me medalje argjendi, duke ngritur me sukses pesh?n 170 kg. 16-vje?ari Prroni, i fundit nga kuqezinjt? n? aventur?n izraelite, u ngjit n? pedan? n? shk?putje me 141 kg, prov? kjo q? i jep medaljen e art?. N? prov?n e dyt? dhe t? tret?, shqiptari tenton t? ngrej? t? nj?jt?n pesh?, at? 145 kg, por d?shton. E nj?jta panoram? do t? p?rs?ritej n? stilin e shtytjes. Prroni e nis me k?mb? t? mbar?, pasi ngre pa v?shtir?si pesh?n 170 kg, nd?rsa ngec n? dy provat e radh?s me 174 kg.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
Apoloniafans
Forca SHQIPERIA
 
www.fcapolonia.webs.comWeb
FSH
Kosova, me nje peshengrites ne Boteror

Nje kosovar per here te pare ne nje Boteror te Peshengritjes. Ky eshte lajmi qe mberrin nga shteti me i ri i globit, i cili do te debutoje me 17 nentor ne nje kompeticion te tille nderkombetar si Kampionati Boteror i Peshengritjes, qe do te zhvillohet ne Korene e Jugut, turne qe do te zgjase deri me 29 nentor.

Federata e Kosoves ka bere te ditur nepermjet sekretarit te saj, Astrit Hasani, se objektivi i tyre ne kete eveniment do te jete arritja e nje paraqitjeje te mire.

?Qe nga koha qe jemi pranuar ne Federaten e Peshengritjes Nderkombetare, kjo eshte hera e pare qe Kosova do te marre pjese ne boterorin qe mbahet ne Gojang, afer Seulit ne Korene e Jugut. Emri i sportistit te vetem qe do te perfaqesoje Kosoven ne kete boteror eshte Hazir Brahimi, i cili do te garoje ne kategorine 85 kilograme?.

Nje tjeter lajm interesant ne lidhje me kete fakt ka te beje se Brahimi po stervitet nga nje prej eksperteve shqiptare te ketij sporti, pikerisht Faruk Kalleshi, i cili vetem pak muaj me pare eshte rikthyer nga pezullimi dyvje?ar, per shkak se sportistja e tij, Fetije Kasaj, ish-nenkampione e botes, rezultoi pozitive me doping pas nje kontrolli. Fakti se Federata Kosovare e Peshengritjes eshte krijuar vitet e fundit dhe potenciali i saj financiar le shume per te deshiruar, shpenzimet per kete aktivitet do te paguhen nga dy sponsore, si Aeroporti Nderkombetar i Prishtines dhe ?Besa Segurity?.

?Me Brahimin synojme paraqitje te mire ne kete boteror, ku do te jete hera e pare qe jemi pjesemarres dhe ne fakt na mungon edhe pervoja, tha Hasani. E rendesishme eshte qe te shpalosim vlerat tona ne boteror. Qellimi yne ne Seul, perve? pjesemarrjes ne boteror, eshte qe te kerkojme edhe donacione nga Federata Nderkombetare e Peshengritjes?.

Trajneri nga Shqiperia, Faruk Kalleshi, eshte duke punuar edhe me klubin e peshengritjes se Prishtines dhe ka premtuar se per dy vite do te nxjerre talente qe do te shkelqejne ne garat e ndryshme nderkombetare. ?Fetije Kasa nga Shqiperia eshte peshengritese nenkampione e botes dhe kaliber te tille do te krijoj edhe ne Kosove?, citon Hasani fjalet e trajnerit Kalleshi.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Romela Begaj, e katerta ne Korene e Jugut

Peshngritesja shqiptare Romela Begaj renditet e katerta ne kampionatin boteror qe po zhvillohet ne Korene e Jugut.

Edhe pse ka patur konkurence te forte, 23 vjecarja ka qene shume prane zones se medaljeve, por ne fund eshte detyruar te kenaqet vetem me vendin e katert me nje total prej 207 kilograme ne dygaresh.

Begaj e cila ne Pekin 2008 u rendit e gjashta, ne kete boteror arriti te ngreje 95 kg ne stilin e shkeputjes, duke humbur podiumin vetem per nje kilogram.

Nderkohe ne stilin e shtytjes, gara ka qene edhe me e ashper dhe Romela Begaj ka ngritur ne perfundim 112 kilograme.

Pervec Romela Begajt, per Shqiperine do te konkurojne edhe Erkand Qerimaj, ne peshen deri ne 77 kilograme dhe Ervis Tabaku, ne peshen deri ne 85 kilograme.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Minsk, Romela Begaj n?nkampione e Evrop?s, ngriti 207 kg n? total
MINSK- Romela Begaj ?sht? shpallur n?nkampione e Evrop?s n? pesh?ngritje p?r femra, n? kampionatin europian q? ka nisur prej 2 prillit n? Minsk t? Bjellorusis?. Shtangistja shqiptare ngriti 96 kilogram? n? stilin e shk?putjes dhe 111 n? at? t? shtytjes, duke u kaluar n? garim vet?m nga bjellorusja Nastasia Novikava.

N? total Romela Begaj ngriti 207 kilogram?, nj? rezultat q? i jep asaj medaljen e argjendit. Ajo konfirmohet k?shtu si nj? prej sportisteve m? t? mira shqiptare, duke i shtuar nj? tjet?r medalje n? aren?n nd?rkomb?tare Shqip?ris?. Pas vendit t? 6-t? n? Loj?rat Olimpike dhe medaljeve t? marra n? kampionate t? ndryshme europian?, Begaj konfirmohet tashm? n?nkampione e kontinentit. Kampionati europian i pesh?ngritjes do t? p?rfundoj? m? 11 prill dhe n? t? marrin pjes? 4 shtangist? nga Shqip?ria. Ve? Romela Beg?s, n? Minsk do t? konkurrojn? p?r medalje edhe Erkand Qerimaj, Endi Kanina dhe Ervis Tabaku p?r meshkuj.
www5.picturepush.com/photo/a/8468023/img/8468023.gif
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Begaj k?rc?non: Shp?rblimet ose do iki

Ka vet?m pak dit? q? ka fituar titullin e n?nkampiones s? Europ?s n? Bjellorusi, ku rr?mbeu me merit? tri medalje argjendi duke garuar n? pesh?n 54 kg, por tashm? k?rc?non se n?se shteti nuk do t?i jap? nj? m? nj? shp?rblimet q? meriton, do t? zgjedh? t? garoj? n? nj? tjet?r shtet.

Ajo ?sht? Romela Begaj, e indinjuar p?r pakorrekt?sin? e Ministris? s? Sporteve n? lidhje me premiot. Gjat? dy viteve t? fundit, Romela ka fituar dy tituj n?nkampione Europe dhe nj? vend t? tret?. N? loj?rat olimpike t? Pekinit zuri vendin e gjasht?, nd?rsa n? n?ntor 2009 p?rmir?soi rezultatin duke u shpallur e kat?rta n? Bot?ror t? Kores?.

Edhe pse n? Bjellorusi u rikonfirmua n?nkampione, ajo ?sht? e pak?naqur me at? q? ka arritur n? k?t? kompeticion. ?Rivalja ime nga Bjellorusia, e cila u shpall edhe kampione e Europ?s, ishte shum? e fort?, shprehet Romela. Ky rezultat nuk ishte maksimumi im. Mendoj se kisha mund?si p?r t? dh?n? m? shum?. Por organizator?t b?n? nj? gabim n? prov?n time t? par?. N? vend t? t? vinin pesh?n 95 kg, kishin v?n? 94. Edhe pse e ngrita, kjo prov? nuk m?u quajt, gj? ndikoi p?r keq psikologjikisht tek un?, pasi kurr? nuk e kam d?shtuar n? prov?n e par??.

Gjithsesi, tri medalje argjendi nuk jan? pak, ndaj ajo e konsideron nj? rezultat t? mir?. S? bashku me disa pesh?ngrit?s t? tjer? t? njohur n? vend, ata jan? ambasador?t m? t? mir? t? Shqip?ris? n? aren?n nd?rkomb?tare, por shteti, p?rve? fjal?ve t? m?dha, vazhdon t? tregohet indiferent, sidomos n? lidhje me shp?rblimet, t? cilat jan? p?rcaktuar me ligj nga qeveria. ?Vazhdoj t? kem probleme shp?rblimet, pohon ajo. Vet? ligji nuk ?sht? shum? i sakt?, pasi u lejon mund?sin? disa zyrtar?ve ta interpretojn? si t? duan?. Kjo vlen edhe p?r rastin e Bjellorusis?, ku ajo mori tri medalje argjendi, nd?rsa sipas funksionar?ve n? ministri i llogaritet vet?m 1, pasi p?rcaktimi i tyre mb?shtetet n? renditjen e p?rgjithshme. Ajo pretendon se i takon t? marr? 18 milion? lek? t? vjetra neto n? dor? sipas ligjit, por kur kalon n? dor?n e zyrtar?ve n? ministri, shuma ?zvog?lohet? dhe k?t? procedur? e shoq?rojn? madje edhe me shpjegimin ?nuk kemi shum? para?. Ky problem nuk ?sht? i ri p?r Romel?n, e cila, q? prej 2005, nuk arrin t? p?rfitoj? rregullisht shp?rblimet. Vet?m nj? pjes? t? vog?l kam marr? deri tani, edhe pse kam fituar disa medalje gjat? k?tyre viteve dhe tri medalje ari n? Kampionatit Europian n? Itali?, sqaron ajo. Por tashm? rr?fen se po i humbet durimi. ?T? fitosh gjith? at? medalje p?r Shqip?rin? dhe t? mos t? vler?sohesh nga shteti, kjo do t? thot?, indiferenc?, p?rbuzje, n?nvizon n?nkampionia shqiptare e Europ?s. Uroj t? mos vazhdoj? m? e nj?jta histori, n? t? kund?rt, m? duhet t? them se kjo ishte hera ime e fundit q? garoj p?r Shqip?rin??. Ofertat nuk i mungojn?, ato jan? zyrtare dhe jan? ravij?zuar me tratativa konkrete. Burime pran? saj pohojn? q? ka zhvilluar bisedime me p?rfaq?suesit e nj? federate europiane, t? cil?t jan? shum? t? interesuar p?r ta pasur n? gjirin e tyre. Romela e konfirmon nj? gj? t? till?, por p?r momentin nuk preferon t? jap? emrin konkret, se p?r k? b?het fjal
www5.picturepush.com/photo/a/8468023/img/8468023.gif
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Pesh?ngritja shqiptare p?rcakton 10 pesh?ngrit?sit q? do t? p?rfaq?sojn? vendin ton? n? Kampionatin Bot?ror t? Antalias (Turqi) nga datat 13-27 shtator. Shqip?ria do t? p?rfaq?sohet me 10 sportist?, 4 femra dhe 6 meshkuj n? k?t? aktivitet. P?r femra do t? marrin pjes? Shqiponja Brahja n? pesh?n 48 kg, Sherjana Ruci n? pesh?n 53 kg, Romela Begaj e Fetije Kasaj n? pesh?n 58 kg. Nd?rkoh?, p?r meshkuj Shqip?ria do t? p?rfaq?sohet nga pesh?ngrit?si Romario Avdiraj 56 kg, Daniel Godelli e Briken Calja n? pesh?n 69 kg, Erkand Qerimaj n? pesh?n 77 kg, si dhe Ervis Tabaku dhe Endri Karina n? pesh?n 94 kg. Sekretari i p?rgjithsh?m i Federat?s Shqiptare t? Pesh?ngritjes, Ilir Kraja, ka th?n? se ekipi do t? drejtohet nga trajner?t Genc Barki?i, Hektor Shaqiri, Zef Kova?i, Leonard Toska dhe Sokol Bishanaku.
www5.picturepush.com/photo/a/8468023/img/8468023.gif
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Pesh?ngrit?sit: S'mor?m dietat, bojkotojm? Bot?rorin n? Antalia

Komb?tarja e Pesh?ngritjes k?rc?nojn? me bojkot t? Kampionatit Bot?ror t? Antalias q? nis m? 17 shtator. Vendimi ?sht? marr? sot nga vete pesh?ngrit?sit p?r shkak se ata pretendojn? se prej 7 muajsh nuk marrin dietat e trajtimit ushqimor. N? nj? konferenc? p?r shtyp peshengrit?sit e ekipit komb?tar b?n? t? ditur sot se nuk do t? marrin pjes? n? k?t? bot?ror pa marr? at? q? u takon.

Pas k?tij vendimi t? peshengrit?sve, Federata Shqiptare e pesh?ngritjes vendosi q? t? largoje nga qendra e grumbulllimit n? Bot?ror t? gjith? shtangist?t. Tani do t? pritet nj? mbledhje e kryesis? s? Federat?s p?r t? par? n?se peshengritja shqiptare do t? p?rfaq?sohet ose jo n? Bot?rorin e Antalias n? Turqi.

Sporti i pesh?ngritjes ?sht? m? elitari n? Shqip?ri duke sjell? gjithnj? medalje nga Kampionatet europiane apo boterore. N? Boterorin e Antalias jan? caktuar p?r t? marr? pjes? 7 peshengrit?s, 3 meshkuj dhe 4 femra, mes te cileve emra si Erkan Qerimaj apo Daniel Gazheli, t? dy kampione Evrope.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Komb?tarja e pesh?ngritjes, protest? para Kryeministris?

Ashtu sic kishin paralajm?ruar, pesh?ngrit?sit e komb?tares shqiptare b?n? nj? protest? p?rpara kryeministris? n? lidhje me munges?n e dh?nies s? trajtimit ushqimor p?r dy muajt e fundit e p?r nenshkrimin e nj? kontrate t? pakt?n gjasht? mujore.

Kjo ?sht? vet?m nj? nga k?rkesat e tyre q? vijojn? me rritjen e k?tij trajtimi ushqimor nga 15 mij? lekt? q? ?sht? aktualisht n? 50 mij? deri n? 200.000 mij? n? var?si t? cil?sis? s? sportistit. Gjithashtu nj? tjet?r pik? e k?rkesave t? tyre lidhet me sigurimet e tyre dhe njohjen e viteve t? sportit si vite pune dhe nj?koh?sisht sigurimi i nj? vendi pune p?r sportist?t medalist n? polici ose gard?.

N? k?t? protest? t? tyre sportist?t e trajner?t e p?rfaq?sueses s? pesh?ngritjes jan? mb?shtetur edhe nga nj? grup tifoz?sh kuqezi.

Pas q?ndrimit prej disa or?sh p?rpara kryministris?, nj? pjes? p?rfaq?suesish t? k?tyre sportist?ve u takuan me k?shilltarin e kryeministrit Neritan Ceka, takim n? t? cilin u parashtruan k?to k?rkesa t? sportist?ve p?r t?i kaluar m? pas kryeministrit. Mosplot?simi i tyre i rrezikon vendit ton? kampionatin bot?ror q? fillon m? 17 shtator e q? zhvillohet n? Turqi.

R?nd?sia e k?tij aktiviteti rritet edhe m? shum? pasi ?sht? bot?rori n? t? cilin sigurohen edhe pik?t p?r t?u kualifikuar p?r n? Olimpiad?n e Londr?s 2012.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Bot?rori i shtang?s, Shqip?ria gati p?r sfid?

N? Antalia t? Turqis? nis kampionati bot?ror i pesh?ngritjes. Shqip?ria me 10 sportist?

N? Antalia t? Turqis? nis nes?r Kampionati Bot?ror i Pesh?ngritjes, veprimtari ku merr pjes? edhe Shqip?ria, me 10 shtangist?: 4 femra dhe 6 meshkuj. Nj? aktivitet m? shum? r?nd?si, pasi sh?rben p?r Loj?rat Olimpike ?Lond?r 2012″, pasi nis grumbullimi i pik?ve. N? fillim, pjes?marrja e sportist?ve tan? ishte n? dilem? pas shum? polemikave q? ata pat?n me Federat?n e Pesh?ngritjes.

Por n? fund, fal? nd?rhyrjes s? Ministris? s? Turizmit, Kultur?s, Rinis? dhe Sporteve, u gjet nj? zgjidhje dhe ekipi ?sht? nisur s? bashku me trajner?t drejt Turqis?. Pesh?ngrit?set femra q? do t? veshin fanel?n kuqezi n? k?t? turne jan?: Shqiponja Guhacaj (48kg), Sherjana Rusi (53kg), Romela Begaj (58kg) e Fetije Kasaj (58kg).

Nd?rsa p?r meshkuj, 6 shtangist?t kuqezinj jan?: Romaria Avdiraj (56kg), Briken Calja (69kg), Daniel Godelli (69kg), Erkaand nd Qerimaj (77kg), Ervis Tabaku (94kg) dhe Endri Karina (94kg). E para q? ngjitet n? pedan? ?sht? Guhacaj, nes?r, nd?rsa t? fundit q? garojn? p?r Shqip?rin? jan? Tabaku e Karina, m? 25 shtator. Trajner? t? ekipit kuqezi jan? Zef Kova?i, Hektor Shaqiri, Leonard Toska dhe Ilir ?ela.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Zhg?njen Romela Begaj, Fetije Kasaj nj? formalitet

Dje kan? garuar n? bot?rorin e pesh?ngritjes dy shtangistet femra t? pesh?s 58kg

Dita e djeshme e garave t? kampionatit bot?ror t? pesh?ngritjes, q? po zhvillohet n? Antalia t? Turqis?, ka qen? zhg?njyese p?r shtang?n shqiptare, q? megjith?se ka ngjitur n? pedan? dy prej sportisteve t? saj m? t? mira nuk ka arritur t? marr? asgj? pozitive. N? pesh?n 58kg, kan? garuar pesh?ngrit?set shqiptare Romela Begaj, n? baterin? A dhe Fetije Kasaj, n? baterin? B. T? dyja jan? jasht? renditjes s? m? t? mirave, madje Begaj nuk arrin t? jap? asnj? rezultat n? shtytje.

BEGAJ - Bot?rori i Turqis? p?r Romela Begajn nuk ka qen? ai q? pritej. Kampionia shqiptare ka b?r? nj? paraqitje t? dob?t, duke mos marr? nj? rezultat n? dygar?sh, pasi n? stilin e shtytjes nuk ka arritur t? realizoj? asnj? nga provat e saj. N? k?t? stil, ajo ka tentuar tri her? t? ngrej? 110kg, por n? t? trija rastet ka qen? e pasuksesshme. Fillimisht, Begaj ka garuar n? stilin e shk?putjes, ku n? tentativ?n e par? ka ngritur 77kg.

Por n? dy provat e tjera, n? pesh?n 82kg, ajo ka d?shtuar, duke mos e ngritur dot shtang?n dhe ?sht? renditur provizorisht n? vendin e shtat?. Por paraqitja e dob?t n? shtytje, ku nuk realizoi asnj? prov?, e ka nxjerr? at? jasht? renditjes s? dygar?sisht.


KASAJ - E rikthyer n? veprimtarit? nd?rkomb?tare pas disa vitesh munges?, ish kampionia garoi n? baterin? B. Kasaj, n? stilin e shk?putjes, realizoi vet?m nj? prov?, duke ngritur 72kg n? tentativ?n e par?. N? dy provat e tjera, ajo d?shtoi n? pesh?n 82kg, duke mos arritur objektivat e saj. M? mir? ?sht? paraqitur Fetija Kasaj n? stilin e shtytjes, ku fillimisht ka ngritur 100kg dhe m? pas ka tentuar n? prov?n e dyt? 105kg, tentativ? q? ka rezultuar e pasuksesshme.

Por n? tentativ?n e tret? ajo arrin t? ngrej? 105kg, duke u renditur n? dygar?sh n? vendin e 22 t?, me 182kg n? total. Nj? paraqitje brenda normales p?r Kasajn, q? gjithsesi ?sht? larg zon?s s? pesh?ngrit?seve m? t? mira. Nj? ngush?llim p?r Kasajn ?sht? fakti q? arriti t? kaloj? n? renditje patrioten e saj, Begaj.

BOT?RORI - Sot nuk do t? ngjitet n? pedan? asnj? nga shtangist?t shqiptar? t? mbetur n? bot?rorin e pesh?ngritjes. Deri m? tani kan? garuar t? gjitha pesh?ngrit?set femra: Guhacaj (48kg), Ruci (53kg), Begaj e Kasaj (58kg), ku e para ?sht? paraqitur m? mir? se koleget e saj kuqezi. Nd?rsa te meshkujt ka garuar vetm?, Avdiraj (56kg), larg zon?s s? m? t? mir?ve, nd?rkoh? q? nes?r ?sht? radha e Briken Cales dhe Daniel Godellit, t? dy n? baterin? B t? pesh?s 69kg. M? pas, do t? garoj? Erkand Qerimaj (bateria A e pesh?s 77kg) dhe n? fund ?sht? radha e Eris Tabakut dhe Endri Karin?s, n? baterin? C t? pesh?s 94kg.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Trajtimi i sportist?ve, debat ne komisionin parlamentar

Problemet n? sportin shqiptar dhe s? fundmi ato t? peshngrit?sve elitar? jan? diskutuar n? Komisionin e Edukimit dhe Medias.

Sipas deputetit t? PS-s? Fidel Ylli, shteti dhe qeveria duhet te kthej? m? shum? v?mendjen ndaj sportist?ve q? me medaljet e tyre i b?jn? reklam? Shqip?ris? n? aren?n nd?rkomb?tare.

?Pse duhet t? dalin sportist?t ne mes t? bulevardit me medalje n? qaf?? Pse nuk kane siguracione? Pse nuk u quhen k?to vite pune? Jam k?tu p?r t? ndihmuar sportin?, tha deputeti socialist. Ish kampioni i Shqip?ris? n? mundje, tashm? n? rolin e deputetit k?rkon q? Ministria e Sporteve t? ushtroj? kontroll mbi t? gjitha federatat p?r menaxhimin e fondeve publike.

Para disa dit?sh p?shngrit?sit e Komb?tares Shqiptare k?rc?nuan me bojktim t? bot?rorit n? Turqi, n?se nuk do t? p?rmir?sohen kushtet e tyre, konflikt ky q? u rregullua vet?m pas nd?rhyrjes s? kryeministrit Berisha. Pas k?tyre debateve t? nxehta n? komisionin e medias, pritet q? ministri i Sporteve, Ferdinand Xhaferri t? thirret n? interpelance n? Parlament.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Ylli: Protesta e pesh?ngrit?sve? Federata keqmenaxhoi fondet

Debatet p?rpara nisjes s? p?rfaq?sueses shqiptare t? pesh?ngritjes n? Bot?rorin 2010 n? Antalia jan? spostuar n? Komisionin e Edukimit dhe Medias. N? mbledhjen e radh?s ishin thirrur p?r interpelanc? p?rfaq?sues t? Ministris? s? Sporteve, nd?rsa theksi ?sht? v?n? n? shp?rndarjen pa kriter t? fondeve, keqmenaxhimin e parave q? MTKRS-ja shp?rndan n? form? granti p?r federata sportive dhe munges?n e llogaris?. Deputeti Fidel Ylli ka folur me tona t? ashpra rreth problemeve q? ka sporti shqiptar, mbi t? gjitha me sportist?t elitar?, nd?rsa n? qend?r t? sulmeve t? tij ishte Drejtoria e Sporteve n? ministri. ?P?rse sportist?t duhet t? dalin me medalje n? qaf? n? mes t? bulevardit. P?rse ata duhet ta ken? mendjen p?r protesta q? lidhen me k?rkesat minimale dhe t? mos p?rqendrohen te st?rvitja p?r nj? aktivitet kaq t? r?nd?sish?m si Bot?rori i Pesh?ngritjes. P?rse nuk kan? siguracione, apo kan? pak?naq?si p?r trajtimin ushqimor?, deklaroi Ylli, i cili ka qen? shefi i delegacionit shqiptar n? Loj?rat Olimpike ?Pekin 2008?. ?Drejtoria e Sporteve n? MTKRS i shp?rndan fondet dhe i realizon projektet duke ndjekur nj? politik? t? till?: do t? realizojm? k?t? projekt, por n?se do t? m? marr?sh dhe mua. Ku ?sht? Elis Guri? I treti n? bot? na ka ikur. Iku edhe Sait Prizreni, sepse Federata e Mundjes ka dy koka?.

Pas k?tyre akuzave, drejtoresha e p?rgjithshme e sporteve n? MTKRS, Migena Re?i ?sht? kund?rp?rgjigjur: ?Zoti Ylli e di mir? se protesta e pesh?ngrit?sve p?rpara Kryeministris? nuk kishte lidhje me trajtimet ushqimore apo me shp?rblimet, por ajo u b? me synimin p?r t? larguar presidentin e Federat?s s? Pesh?ngritjes, Esat Ademi?. Zv.ministri Bajaziti nd?rhyri, duke th?n? se ?detyra e ministris? ?sht? t? jap? grantin, nd?rsa jan? p?rfaq?suesit e k?tij institucioni q? kontrolloj? shp?rndarjen e fondeve?.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Godelli e Calja, n? Bot?ror pa rezultat

Dy pesh?ngrit?sit kuqezinj kan? garuar n? baterin? B, pa dh?n? ndonj? rezultat pozitiv

Bot?rori i pesh?ngritjes, q? po zhvillohet n? Antalia t? Turqis?, po vazhdon garat e tij dhe dje ka rikthyer n? pedan? shtangist?t shqiptar?. Dje ka qen? radha e pesh?s 69kg, ku kan? garuar n? baterin? B dy pesh?ngrit?sit kuqezinj Briken Calja dhe Daniel Godelli.

Nj? paraqitje n? drit?-hije p?r dy shtangist?t e rinj kuq?zinj, q? duhet th?n? se ishin m? t? rinjt? n? baterin? e tyre (Calja 20 vje? dhe Godelli 18 vje?). P?r k?t? arsye, paraqitja e tyre n? bot?ror nuk mund t? konsiderohet nj? zhg?njim total, sidomos p?r t? riun Godelli, q? renditet i 4-ti n? dygar?sh n? baterin? B, me 317 kg, duke l?n? pas edhe patriotin e tij
Calja, me 307kg n? dygar?sh.

Briken Calja, n? stilin e shk?putjes realizon dy provat e para, me 135 dhe 140kg, por d?shton n? prov?n e tret? me 145kg. E nj?jta situat? edhe me Daniel Godellin n? shk?putje, q? realizon dy provat e para (135 dhe 140kg, ashtu si Calja) dhe ganon n? t? tret?n (145kg).

N? stilin e shtytjes Godelli ?sht? m? mir? se shoku i tij i ekipit, pasi e ngre lart shtang?n n? t? trija provat: 167kg, 172 dhe 177kg, duke u renditur i 4-i n? dygar?sh, nj? rezultat i mir? p?r 18-vje?arin shqiptar. Nd?rsa Calja, n? shtytje, realizon vet?m prov?n e par?, me 167kg, nd?rsa d?shton n? dy provat e tjera, me 172 dhe 173kg. P?r pasoj?, ai renditet i 7-i n? baterin? B n? dygar?sh.

Tashm? numri i pesh?ngrit?sve kuqezinj q? kan? mbetur p?r t?u ngjitur n? pedan?n e bot?rorit turk ka mbetur 3: Erkand Qerimaj n? pesh?n 77kg dhe Ervis Tabaku dhe Endri Karina me 94kg. Qerimaj do t? garoj? nes?r (23 shtator), nd?rsa dy shtangist?t e fundit do t? garojn? m? 25 shtator, duke mbyllur aventur?n e shtang?s shqiptare n? k?t? bot?ror, q? deri m? tani ka qen? zhg?njyes.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
FSH
Bot?ori, Erkand Qerimaj renditet i 6 i

N? bot?rorin e shtang?s q? zhvillohet n? Turqi, ka garuar dje Erkand Qerimaj, n? pesh?n 77kg

Psh?ngrit?si shqiptar Erkand Qerimaj ?sht? renditur n? vendin e 6 t? n? dygar?sh, n? kampionatin bot?ror t? shtang?s, q? po zhvillohet n? Antalia t? Turqis?. N? pesh?n 77kg, pesh?ngrit?si kuqezi ka b?r? nj? paraqitje t? mir?, duke hyr? mes m? t? mir?ve, nd?rkoh? q? dje garoi n? baterin? A. Nj? paraqitje pozitive e pesh?ngrit?sit shqiptar, duke arritur rezultatin m? t? mir? t? ekipit kuqezi n? k?t? bot?ror. N? stilin e shk?putjes, pesh?ngrit?si shqiptar ka ngritur 155kg.

N? prov?n e par?, me 150kg, kampioni shkodran nuk arrin ta ngrej? shtang?n, duke humbur nj? mund?si t? mir?. K?t? pesh? Qerimaj e ngre me shum? leht?si n? prov?n e dyt? dhe n? t? tret?n ai ngre 155kg, duke marr? edhe p?rg?zimet e trajnerit t? tij. N? k?t? stil, Erkand Qerimaj u rendit i 9 i, 18kg m? pak se vendi i par? (173kg p?r armenin Martirosyan), rezultat q? n? fund ndikoi n? dygar?sh.

N? stilin e shtytjes, pesh?ngrit?si kuqezi b?n nj? paraqitje t? shk?lqyer, duke i realizuar t? trija provat. Fillimisht ai ngre 185kg e m? pas ?sht? i suksessh?m edhe n? 191kg dhe 196kg, duke u renditur n? vendin e 4 t n? stilin e shtytjes. Nd?rsa n? dygar?sh, shtangisti shkodran arriti 351kg, nj? rezultat q? e renditi at? n? vendin e 6 t? t? bot?s n? pesh?n 77kg, nj? rezultat ky shum? pozitiv p?r shtang?n shqiptare.

Sot ?sht? radha e dy pesh?ngrit?sve t? fundit shqiptar? q? do t? garojn? n? bot?rorin e shtang?s. N? pesh?n 94kg, n? baterin? C, do t? garojn? paraditen e sotme Ervis Tabaku dhe Endri Karina, ku m? shum? do t? luftojn? p?r t? grumbulluar pik? se sa p?r medalje.
 
http://futbollishqiptar.net/Web
Jump to Forum: